Jakie rodzaje podatków i opłat są związane z importem towarów?

Import towarów jest dla przedsiębiorstw jednym z podstawowych, aczkolwiek skomplikowanych procesów, generujących wiele wydatków. Przed zakupem towarów spoza kraju ważne jest, aby zapoznać się z podatkami i opłatami, które są z nim związane – ponieważ często wysokość naliczonych opłat ma decydujący wpływ na kalkulację kosztów. W poniższym artykule zaprezentujemy nowym przedsiębiorstwom rodzaje podatków i opłat związanych z importem towarów.

Import – podatki, opłaty oraz inne koszty

Import towarów wiąże się z ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i finansowym. Do podstawowych kosztów należą cło, podatki, opłaty państwowe, jak i koszty wysyłki. Aby rozpocząć import towarów, niezbędne jest poznanie obowiązujących na rynku zobowiązań celnych i podatkowych.

Cło

Cło jest to opłata celna pobierana przez państwa dla przedsiębiorstw i osób prywatnych, które chcą wwozić towary z zagranicy. Wyższość tego rodzaju obciążenia reguluje się na podstawie cyklicznie publikowanego przez rząd Rejestru Celnego. Wysokość cła jest uzależniona od charakteru i kategorii towaru, mogą też obowiązywać zwolnienia z tych opłat administracyjnych.

Podatki od importera towarów

Podatki od importera obejmują wszelkiego rodzaju obciążenia od importerów, które są naliczane od samego towaru, jak i od jego ceny zakupu. Niewielka różnica prawdopodobnie pojawi się w sytuacji, jeżeli cena kupna przekracza próg cła lub wartość celną. Przykładem podatków od importera towarów jest podatek VAT lub akcyzowy.

Inne opłaty

Oprócz kosztów podatkowych, istnieją też opłaty związane z eksploatacją magazynu z zaimportowanymi towarami. Mogą one obejmować koszty przechowalni celnej, magazynowania w charakterze czasowym, prezentacji towarów podczas kontroli celnej oraz inne koszty fizycznego transportu towarów do magazynu.

Podsumowanie

Import towarów wiąże się z koniecznością ponoszenia odpowiednich kosztów w postaci cła, podatków, opłat i dodatkowych kosztów magazynowych. Aby obniżyć koszty transportu lub importu, należy wybrać odpowiedniego partnera transportowego oraz wybrać jego usługę dostosowaną do wielkości przesyłki i jej rodzaju. Zaopatrując się w podstawową wiedzę z zakresu celnego poprzez uzyskanie dostępu do specjalistycznych informacji dostępnych w Internecie, można zapewnić sobie pomyślne przejście przez proces importu towary.