Firmowy samochód – czym kierować się przy wyborze?

Wraz z rozwojem Twojej firmy okazuje się, że niezbędnym narzędziem do dalszego rozwoju jest zakup firmowego samochodu. Zastanawiasz się, jaką markę wybrać, kupić nowy czy używany? Jak za niego zapłacić? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Szybki, reprezentatywny a może ekonomiczny – na co zwracać uwagę?

Nie można ujednolicić i napisać tutaj konkretnej marki pojazdu. Przede wszystkim wybór samochodu dla firmy musi być kierowany jego przeznaczeniem. Nie kupisz samochodu osobowego, jeżeli chcesz nim wozić jakiegoś rodzaju towary. Analogicznie, nie kupisz auta dostawczego, jeżeli jesteś przedstawicielem firmy i jeździsz na spotkania biznesowe. Pojazd musi być użyteczny, bezpieczny. Należy wziąć pod uwagę również koszty jego eksploatacji.

Bardzo ważnym aspektem przy zakupie jest budżet jaki możesz przeznaczyć na jego zakup. Należy również podjąć decyzję, jaką forma finansowania będzie dla nas najbardziej korzystna.

Czy leasing to dobry wybór? Może jednak kredyt?

Najpopularniejszą i wciąż najkorzystniejszą formą finansowania jest nadal leasing.

Firmy decydując się na taką formę zakupu otrzymają w zamian możliwość:

  • odliczenia rat leasingowych od kosztów prowadzenia firmy;
  • po zakończeniu umowy zdecydować, czy wykupuje samochód czy też nie; można oddać obecny i podpisać umowę na nowy;
  • ubezpieczenie i serwis pojazdu;

W przypadku zakupu samochodu poprzez kredyt, raty będą o wiele wyższe. Może również okazać się, że firma nie ma aż tak wysokiej zdolności kredytowej. Zdecydowanie ta forma jest mniej korzystna niż zakup poprzez umowę leasingową.

Podsumowując, każda firma w zależności od potrzeb i branży w jakiej działa, powinna wziąć pod uwagę do czego będzie wykorzystany samochód. Jeżeli będzie on przeznaczony na długie trasy, warto zakupić taki, który będzie ekonomiczny.

Natomiast jeżeli będzie nim jeździć osoba na wysokim stanowisku, warto pokusić się o samochód, który będzie odpowiednio reprezentował firmę. Przede wszystkim pojazd powinien być praktyczny i bezpieczny.