Kryzys finansowy – jak go uniknąć?

Sytuacja w kraju i na świecie uświadomiła nas, że zawsze powinniśmy być przygotowani na problemy finansowe. Większość firm korzysta z Tarczy Antykryzysowej aby się utrzymać na rynku. Nasze pensje są obniżone, wielu pracowników otrzymało wypowiedzenie z pracy.

Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Zabezpieczenie – poduszka finansowa

Czy w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie zabezpieczyć się finansowo. Wiele rodzin żyje od pierwszego do pierwszego. Do tego rata za kredyt lub sprzęt AGD, to porady aby odkładać pieniądze na tzw. “czarną godzinę” są naprawdę zbędne.

Kto z nas myślał o tym, żeby być przygotowanym na kryzys finansowy?

Jedną z rad, które możemy znaleźć w Internecie oraz różnych poradnikach to poduszka finansowa.

Aby móc tak się zabezpieczyć, musimy wiedzieć ile pieniędzy wydajemy miesięcznie.

Należy podsumować wszelkie opłaty: za mieszkanie, media, raty oraz ile wydajemy na żywność. Po wyliczeniu wszystkich wydatków miesięcznych, kwota którą otrzymaliśmy to właśnie poduszka finansowa. Jeżeli Twoje wydatki to 3000 zł – tyle wynosi 1 miesiąc ów poduszki. 6000 zł to poduszka finansowa na dwa miesiące.

Prosty sposób na kryzys finansowy. Niestety trochę gorzej z jego realizacją. Trzeba naprawdę być zdeterminowanym i dążyć do celu, aby osiągnąć takie bezpieczeństwo.

Eliminacja rzeczy zbędnych

Analizując nasz budżet domowy, zauważamy, że wydajemy na wiele zbędnych rzeczy. Podczas gdy żyjemy pod presją, nie wiemy co nas czeka jutro, podsumujmy nasze dochody i nasze wydatki. Sprawdźmy na co wydajemy.

Zapewne znajdzie się wiele różnych przedmiotów, przyjemności; których możemy sobie odmówić. Czy kolejna para butów jest niezbędna? Czy właśnie teraz musisz zakupić nowy telefon? Czy konieczna jest szósta butelka perfum? Oczywiście nie! Postaraj się z tego zrezygnować i odłóż te pieniądze do poduszki finansowej.

W naszych wydatkach znajdziemy bardzo wiele takich słabych punktów.

Szukając oszczędności zainteresuj się co może oferować Ci Tarcza Antykryzysowa. Jeżeli nie jesteś w stanie spłacić co miesiąc wszystkich kredytów, postaraj się o zawieszenie rat. Oczywiście jest to rozwiązanie chwilowe, ale mamy nadzieję, że i kryzys nie będzie trwał wiecznie. Zapewne lepiej jest odroczyć kredyt, niż go nie spłacać co spowoduje naliczenie dodatkowych odsetek oraz złą historię kredytową.

Odpowiadając na pytanie: Czy jesteśmy w stanie przygotować się na kryzys gospodarczy? Śmiało możemy odpowiedzieć, że tak. Działając racjonalnie, analizując przychody i wydatki, dokonując eliminacji zbędnego wydawania gotówki jesteśmy przeczekać ten trudny czas.

Add a Comment