Jak założyć firmę? Praktyczny poradnik dla początkujących przedsiębiorców

Nie jest łatwo podjąć decyzję o założeniu firmy i wkroczeniu w świat przedsiębiorczości. Jest wiele spraw do rozważenia i wiele bardzo szczegółowych kroków, zanim zaczniesz swoją działalność. Ten poradnik pozwoli Ci na łatwe i bezproblemowe przejście przez wszystkie etapy tworzenia własnego biznesu. Poruszamy w nim takie kwestie jak dobór formy prawnej, przygotowanie i złożenie wniosku rejestrowego oraz wiele innych.

Określenie celu

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej ważne jest określenie stopnia zaangażowania, celu oraz profilu firmy. Czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona w celu zarobku na własne potrzeby czy planuje się tworzenie dużej spółki? Określenie odpowiedzi na te pytania ułatwi dalsze procedury.

Zarejestrowanie działalności

Kolejnym krokiem jest rejestracja firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w KRSie. Aby to zrobić należy wypełnić odpowiednie formularze i dołączyć dokumenty potwierdzające tożsamość osób tworzących firmę, jak również aktualne zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek ZUS. Po zarejestrowaniu firmy przedsiębiorca powinien otrzymać Regon.

Formalności związane z prowadzoną działalnością

Pierwszym krokiem jest wybór formy opodatkowania. Można skorzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych generującym 19% podatku lub skorzystać z formy opodatkowania podatkiem liniowym lub ryczałtem. Kolejną czynnością jest wybór formy oszczędzania podatku. Wynika to z potrzeby zapobiegania nadmiernego obciążenia podatkowego firmy.

Rejestracja jako płatnik VAT

Jeśli działalność firmy swoim zakresem obejmuje wystawianie faktur na osoby, które nie są zarejestrowane w podatku VAT należy zgłosić się do właściwego urzędu skarbowego jako płatnik VAT. Rozpoczyna to się od złożenia odpowiedniego formularza rejestracyjnego a następnie jego akceptacją przez urząd skarbowy. Przy zgłoszeniu urząd skarbowy wystawia również unikalny numer NIP.

Założenie konta firmowego

Kolejnym krokiem jest założenie konta firmowego w banku. Ułatwi to dokonywanie wpłat i wypłat środków pieniężnych oraz przelewów. Ważne jest, aby wybrać tzw. pakiet dla firm, który zaspokoi potrzeby firmy pod względem jej potrzeb finansowych. Konto wraz z transakcjami powinno być również oznaczone indywidualnym numerem NIP.

Rejestracja w ZUS

Kolejny krok, by móc oficjalnie prowadzić firmę to rejestracja w ZUS. Polega ona na wypełnieniu odpowiednich druków wraz z wyborem odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia np. ZUS R. Od tego momentu możemy odprowadzać składki dla naszego pracownika, jak i indywidualnie się ubezpieczać.

Aktywność faktyczna

Kiedy duży udział formalności już za nami, czas rozpocząć aktywność i prowadzenie działalności gospodarczej. Ważne jest m. in. wykonanie wszystkich zleceń zgodnie z umową oraz prawidłowe wystawianie i księgowanie faktur. Pozwoli to wyeliminować wszelkie późniejsze problemy związane ze skarbówką lub ZUS.

Podsumowując, proces tworzenia i rejestrowania własnej działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorcy przestrzegania odpowiednich formalności i obowiązków, które są niezwykle istotne by zacząć prowadzić własne przedsiębiorstwo. Poniżej zestawienie wszystkich formalności do przeprowadzenia:

  • określenie celu
  • zarejestrowanie działalności
  • formalności związane z prowadzoną działalnością
  • rejestracja jako płatnik VAT
  • założenie konta firmowego
  • rejestracja w ZUS
  • aktywność faktyczna