Plusy i minusy pracy na swoim

O byciu swoim własnym szefem marzy wiele osób. Prowadzenie biznesu wielu osobom wydaje się być idealną wizją pracy zawodowej. Zwykle osoby, które jeszcze nie prowadziły działalności są przekonane, że przedsiębiorca zawsze dużo zarabia i ma przy tym stosunkowo lekką pracę. Rzeczywistość okazuje się być całkiem inna.


Powody otwierania biznesów

Za decyzją o otwarciu działalności stoją bardzo różne powody. Wiele osób marzy o tym od młodości, bo od zawsze fascynował ich świat biznesu. Inni liczą na to, że będą zarabiać bardzo duże pieniądze. Jeszcze inni wychowywali się w rodzinie przedsiębiorców i mają nadzieję kiedyś przejąć rodzinny biznes. Nie brakuje też osób, które otwierają firmy z konieczności, bo na przykład nie mają środków do życia a nikt nie chce ich zatrudnić z powodu wieku.

Zalety pracy na swoim

Największą zaletą pracy na swoim jest poczucie niezależności. Przedsiębiorca sam organizuje czas pracy, wybiera branżę, dostawców, sam szuka klientów i dobiera sobie pracowników. Teoretycznie w wybranym momencie może zrobić sobie wolne, wyjechać na urlop. Własna firma potencjalnie daje większe możliwości zarabiania pieniędzy. Przedsiębiorca sam podejmuje wszelkie decyzje może więc wpływać na kondycję firmy. Nie bez znaczenia jest także prestiż jaki wynika z posiadania dochodowej i popularnej w danym regionie działalności.

Minusy pracy na swoim

Każdy, kto już prowadził biznes doskonale wie, że wiąże się to z dużym obciążeniem psychicznym. Praca na swoim to ciągły stres i konieczność rozwiązywania wielu problemów. Pracować trzeba naprawdę dużo i w bardzo nietypowych porach, kiedy wszyscy inni odpoczywają. Prowadzenie firmy jest bardzo absorbujące bo trzeba wykazywać się na wielu obszarach: pozyskiwanie klientów, pilnowanie zamówień, płatności, windykacji oraz wypełnianie obowiązków podatkowych. Osoba pracująca na swoim ciągle musi ryzykować i akceptować straty. W razie niepowodzenia, gdy firmę trzeba będzie zamknąć, konsekwencje odczuje cała rodzina przedsiębiorcy.