Najpopularniejsze rodzaje płatności.

Strefa finansowa to obszar najbardziej podatny na wpływy nowych technologi. Praktycznie przysłowiowy Kowalski chcąc nie chcąc jest jednym z największych odbiorców nowych technologi w dziedzinie finansów. Dążenie do stopniowego zmniejszania obrotu fizycznym pieniądzem wymusza na większości osób korzystanie z usług bankowości elektronicznej. Mało jest osób, które mogą powiedzieć, że nie posiadają konta w banku. Dziś jest to już prawie niemożliwe, aby w życiu codziennym obejść się bez banku. Konto osobiste w banku to wymóg chwili. Bez względu na status społeczny, wynagrodzenie za pracę jak również emerytura, renta, pomoc społeczna dystrybuowane są poprzez konta osobiste.


Zobacz: Kasa fiskalna dla kogo?


W jaki sposób przysłowiowy Kowalski realizuje płatności?

1. Przelew bankowy – bardzo popularny sposób dokonywania transakcji finansowych czy opłat realizowany przez większość osób. Konta bankowe zostały w taki sposób wyposażone w system operacyjny, który umożliwia przelanie środków płatniczych z jednego konta na drugie. W praktyce wygląda to tak, że każdy mając do dyspozycji konto bankowe może z niego dowolne korzystać. Bez względu na wiek wykonanie przelewu bankowego nie sprawia problemu zdecydowanej większości osób. Konta bankowe są bardzo przejrzyste i proste w obsłudze, że wystarczy jedynie posiadać pełne dane odbiorcy, aby bez problemu wykonać prostą operację jaką jest przelew środków.

2. Karta płatnicza – do każdego osobistego konta bankowego przypisana jest bankowa karta płatnicza. Jest to standardowy sposób płacenia w sklepach, urzędach i innych instytucjach wyposażonych w czytniki kart płatniczych.

3. Karta kredytowa – identyczny sposób zapłaty jak kartą płatniczą. Różnica polega na tym, że kartą płatniczą użytkownik płaci własnymi pieniędzmi pochodzącymi z konta bankowego, a karta kredytowa jest formą zapłaty środkami będącymi własnością banku. Karta kredytowa obwarowana jest wieloma warunkami zawartymi w umowie.

4. PayPal – działa na zasadzie wirtualnej portmonetki. Każdy kto założy swoje konto na tym portalu, może zasilić swoje konto środkami pieniężnymi i za ich pomocą realizować płatności w systemie transakcji internetowych. Jest to bardzo popularna forma płatności dokonywanych w internetowym świecie międzynarodowego handlu. PayPal jest jednym z wielu portali płatniczych będąc zarazem prekursorem tej formy rozliczeń.

5. Blik – najprościej można napisać, że jest to zapłata smartfonem. Polski system płatności mobilnej proponowany przez system bankowości mobilnej. Jest to coraz powszechniej stosowana metoda płatności. Do globalnej powszechności stosowania niezbędne jest wprowadzenie tego systemu płatności przez wszystkie polskie banki. Póki co jest to dostępne w największych i najpopularniejszych działających w Polsce bankach.


Zobacz artykuł: cena kasa fiskalna


Ze strony czysto technicznej można by wymieniać wiele metod i sposobów realizacji płatności. Młodzi ludzie bardzo podatni na nowinki techniczne zupełnie spokojnie korzystają z możliwości jakie dają takie rozwiązania jak chociażby zapłata telefonem, specjalnie przystosowanym zegarkiem i tym podobnymi nowinkami technicznymi.