Energia wiatru. Jak wykorzystujemy?

Energia wiatru jest energią pochodzenia słonecznego. Turbiny wiatrowe, czyli wysokie wieże z wirnikiem, składającym się z łopat i piasty, połączone generatorem wytwarzającym prąd są doskonałym przykładem, na to, jak wykorzystujemy energię wiatru.

Korzyści z eksploatacji energii wiatrowych i wykorzystania energii wiatru

Wiatraki służą, jak już było powiedziane powyżej, do wykorzystania w pełni potencjału energetycznego wiatru. Są one ekologicznym rozwiązaniem, które nie powoduje produkcji CO2. Ponadto, w przeciwieństwie do elektrowni tradycyjnych, których skutkiem ubocznym jest wytwarzanie CO2 i wysokie koszty z tym związane, turbiny wiatrowe są bardziej ekonomiczne. Niewątpliwym atutem, takich nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska elektrowni jest to, że zajmują one dosyć niewielką powierzchnię i mogą być ustawione na trudnym terenie. Do minusów związanych z użytkowaniem elektrowni wiatrowych jest niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Do tych minusów, należą między innymi: bóle głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją lub bezsenność. Aby uniknąć tych dolegliwości, zaleca się, aby wiatraki były ustawione w odległości 2,5 – 3 kilometry od zabudowań. Wówczas te negatywne skutki nie będą odczuwalne. Warto też wziąć pod uwagę, takie czynniki jak wielkość i moc turbiny, aby elektrownia, czy też pojedynczy wiatrak stanęły w optymalnej odległości od budynków mieszkalnych czy zakładów produkcyjnych.


Zobacz bloga o paliwach stałych i dowiedz się jaki to jest pellet workowany i jaki ekogroszek jest najlepszy


Siła wiatru ma znaczenie

Efektywność elektrowni wiatrowej lub pojedynczego wiatraka zależy przede wszystkim od siły wiatru. Siła ta jest uwarunkowana przez czynniki klimatyczne, związane z położeniem geograficznym. W Polsce odpowiednie warunki do lokalizacji elektrowni znajdują się w Tatrach, a także na Pomorzu i Suwalszczyźnie oraz w centralnej Polsce. W Europie wiatraki od dawna mają swoje zastosowanie w Norwegii, Szwecji, Danii, Niemczech czy Belgii. Oprócz tego, że turbiny są ekologiczne i stanowią źródło energii, mogą być także wykorzystywane, jako dodatkowe źródło zasilania, dla tradycyjnych elektrowni. Należy też pamiętać, że grunty na których można ustawić elektrownię, są w cenie, dlatego ich właściciele mogą je wynajmować lub sprzedawać dla zainteresowanych inwestorów z dużym zyskiem.