DSO. Jak działają bezprzewodowe systemy alarmowe?

Bezprzewodowe systemy alarmowe działają dzięki czujnikom zasilanym bateriami albo akumulatorami. Czujniki te pracują z centralą alarmową, która zamontowana jest w naszym domu i zasilana za pomocą przewodu podłączanego do gniazdka. Czujniki i centrala komunikują się ze sobą za pomocą nie szkodliwych fal radiowych. Czujniki posiadają różnego rodzaju sygnalizatory, dzięki którym po wykryciu zagrożenia informują nas za pomocą dzięków lub światłem.

Bezprzewodowe systemy alarmowe są niezwykle łatwe w zamontowaniu, bezpieczne dla użytkowników, nie wydają żadnych dźwięków (chyba że ostrzegają o zagrożeniu), a potrafią często uratować nas w kryzysowych sytuacjach. Zabezpieczają przed rabunkiem zarówno w domu, mieszkaniu, czy firmie, potrafią ochronić nasze dzieci, gdyż możemy je ustawić tak, by wykrywały ruch w nocy w miejscach, gdzie dzieci nie powinny chodzić i mają szereg innych zastosowań.

Nowoczesne systemy alarmowe, często ratują nam życie w sytuacjach zagrożenia takich jak pożar, trzęsienia ziemi i inne. DOS – dźwiękowy system ostrzegawczy, to główny system alarmowy w sytuacjach zagrożenia życia. Emituje on nie tylko alarmujące sygnały, ale również wcześniej nagrane komunikaty dotyczące wskazówek ewakuacji, lub też bieżące informacje od na przykład strażaków, którzy mogą podłączyć się do systemu i nadawać na żywo.
Ze względu na to, że DSO musi spełniać wymogi jak dla typowych urządzeń przeciwpożarowych, niezbędne jest by spełniał wiele ważnych wytycznych.

DSO wytyczne:

  • musi działać w każdych – nawet najtrudniejszych warunkach, nie ważne, czy właśnie trwa pożar. Całe okablowanie, czujniki i głośniki systemu muszą działać.
  • musi być podłączony do centralnego systemu, właśnie dzięki temu można nadawać komunikaty do ludzi znajdujących się w płonącym budynku.
  • musi być na bieżąco monitorowana sprawność całego systemu DSO. Wszystkie wchodzące w skład systemu urządzenia są w sposób automatyczny testowane. Wszelkie zaniki sygnału, czy błędy są od razu rejestrowane i przekazywane do centralnego systemu w czasie maksymalnie stu sekund.

Nowoczesne systemy monitoringu i nowoczesne systemy alarmowe są niezwykle potrzebne w domach, firmach i instytucjach. Często ratują życie i nasz majątek. Nowoczesne czujki alarmowe wewnętrzne i zewnętrzne są niezwykle łatwe w montażu, proste w eksploatacji i niezwykle użyteczne. Można poprosić profesjonalną firmę, by zamontowała nam niezbędne czujniki i systemu alarmowe w domu, wówczas zostanie on fachowo zabezpieczony przed potencjalnymi zagrożeniami.

Można też prostsze modele próbować montować samemu. Nim to zrobimy warto zapoznać się ze szczegółową ofertą wszelkich dostępnych urządzeń. Różne rodzaje czujników posiadają różne parametry. Wśród nich na przykład zasięg działania, rodzaj czujnika (pasywny, PIR, podwójny element PIR i wiele, wiele innych), kąt pokrycia, wykrywalna prędkość ruchu, zalecana wysokość montażu, temperatura pracy, wymiary (to ważne jeśli chcemy czujnik ukryć). Po odpowiednim dopasowaniu czujników i systemów alarmowych do naszych mieszkań czy firm, będziemy mieli pewność, ze ochronią nas w sytuacjach zagrożenia.