Droga przez biurokrację do samozatrudnienia.

W dzisiejszych czasach wiele osób chce być dla siebie szefem, dlatego decyduje się na samozatrudnienie. Aby robić to zgodnie z literą prawa warto rozważyć założenie działalności jednoosobowej. Rzecz na pozór łatwa, ale wymaga od nas dopełnienia paru ważnych szczegółów.

Od czego zacząć przegląd dokumentów?

Najistotniejszy dla osób chętnych jest fakt, że otwarcie własnej działalności nic nie kosztuje. Jedyną niedogodnością jest konieczność złożenia kilku ważnych dokumentów. Wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest dokumentem rozpoczynającym proces otwierania działalności; ma on zawierać informacje o zakładanej przez nas firmie, takie jak:

  • nazwa działalności wraz z imieniem i nazwiskiem osoby zakładającej
  • data rozpoczęcia funkcjonowania; jeżeli otwieramy pierwszą działalność w naszym życiu możemy skorzystać z ulgi zwanej „małym ZUSem”, trzeba jednak pamiętać, by data była inna, niż pierwszy dzień miesiąca
  • forma ubezpieczenia – jest ona zależna od tego, gdzie odprowadzamy składki
  • numer PKD oznaczający profil naszej działalności, określany przez Polską Klasyfikacje Działalności
  • numer konta bankowego – może to być konto firmowe lub prywatne właściciela
  • forma i rodzaj prowadzonej dokumentacji, w której zawierają się sposoby rozliczania się z przychodów i rozchodów.

Proces nadania identyfikacji podatkowej.

Numer Identyfikacji Podatkowej jest nadawany podatnikom oraz płatnikom odprowadzającym składki na ubezpieczanie zdrowotne i społeczne. Mogą go posiadać przedstawiciele firm jak i osoby prywatne. Dla ludzi nie prowadzących działalności gospodarczej nie jest on obowiązkowy. Składa się z kombinacji 9 cyfr, indywidualnych dla każdej osoby i zawiera symbol urzędu skarbowego, numer podatnika oraz cyfrę kontrolną.

Zatem jak uzyskać numer NIP? Sprawa jest rozwiązywana na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zaznaczenie „nie posiadam numeru NIP” podczas składania wniosku o założenie działalności, a drugi to wypełnienie wniosku NIP-7 skierowanego do CEiIDG.

Realizacja wniosku powinna zacząć się do 24 godzin od jego złożenie. Gdy wszytko się zgadza firma zostanie uznana za otwartą w przeciągu tygodnia roboczego. W tym czasie możemy zastanowić się nad zareklamowaniem naszej firmy. Warto wyrobić pieczątkę, wizytówki i rozesłać ogłoszenia do lokalnej prasy. Fajny pomysłem jest wprowadzenie promocji dla pierwszych klientów. Ważne jest również, by oznakować pojazd czy budynek firmowy.

Założenie działalności jednoosobowej jak widać jest proste i nie wymaga wysokich nakładów pieniężnych. By lepiej wdrożyć się w rynek istotne jest przeglądanie ofert dofinansowań dla nowych firm.