Czym można palić w piecu?

Co prawda w naszym kraju nadal popularne jest ogrzewanie domów z pomocą węgla kamiennego oraz brunatnego, ale wielu właścicieli budynków stawiających na innowacyjne rozwiązania wdraża inne surowce opałowe. Czy węgiel workowany jest dobrym rozwiązaniem?

Czym można palić w piecu?

Co prawda w tradycyjnym piecu można z łatwością wszystko spalić, ale nie każdy opał jest dobrym rozwiązaniem. Obecnie najbardziej popularny jest węgiel kamienny i brunatny oraz drzewo, ale ogrzewanie tymi surowcami wcale nie jest najkorzystniejsze finansowo. I co więcej węgiel posiada w swym składzie szkodliwy dla środowiska naturalnego dwutlenek węgla. Czym zatem bezpiecznie, tanio oraz ekologicznie palić w piecu. Otóż do takich paliw można zaliczyć:

  • ekogroszek – surowiec ten jest pozyskiwany z węgla kamiennego o wysokiej kaloryczności. Produkt ten posiada wysoką wartość opałową oraz posiada minimalne ilości siarki oraz popiołu.
  • pellet – surowiec pozyskiwany z różnorodnych odpadów drzewnych. Pośród nich można wymienić: wióry, trociny, oraz zrębki. Materiały te są prasowane pod wysokim ciśnieniem i przybierają postać walców o niewielkich rozmiarach.
  • brykiet drzewny
  • brykiet wytwarzany ze słomy, zboża oraz różnorodnych odpadów roślinnych takich jak: łupiny z orzechów, pestki oraz szyszki. Tworzywa te są ekologiczne, ale ze względu na zawarte kwasy mogą doprowadzić do szybszego zniszczenia się kotła.

Czy węgiel w worku to dobry opał?

Obecnie mnóstwo właścicieli mieszkań do ogrzewania domu wykorzystuje węgiel workowany. Jeśli wybierze się produkt o wysokiej kaloryczności – wartość opałowa węgla, to wówczas można utrzymać w domu dostateczne ciepło nawet przy siarczystym mrozie. Istotną zaletą węgla workowanego jest również to, że posiada ona bardzo małą wilgotność. Zazwyczaj waha się ona w w granicach od 5 do 10 procent. Kupując taki produkt klient płaci rzeczywiście za niego, a nie za zawartą w nim wodę.

Z kolei niska zawartość siarki powoduje, że dym powstający podczas spalania węgla nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Przewody kominowe pozostają wówczas na długo czyste, bowiem nie zbiera się w nich sadza. Po spaleniu w piecu czy kominku dobrego węgla workowanego pozostaje zawsze bardzo mała ilość popiołu. Świadczy to o wysokiej jakości surowca, który w rzeczywiści zamienia się w ciepło.

Każdy wysokiej jakości węgiel workowany zawiera czyste paliwo, a nie kamienie oraz substancje niepalne, z których to trzeba później mozolnie oczyszczać palenisko. Korzystając z takiego węgla użytkownik nie musi wkładać zbytniego wysiłku, aby utrzymać kocioł w należytym stanie.

Węgiel workowany to w pełni ekologiczny oraz bardzo wydajny produkt, który można z powodzeniem stosować we wszystkich kotłach przystosowanych do spalania paliw stałych.