Co to bankowość internetowa?

W ostatnim czasie w Polsce dzięki upowszechnieniu  internetu, większość z nas może korzystać z dostępu do sieci i realizować za jego pośrednictwem wiele użytecznych funkcji. Na czym zatem polega system bankowości internetowej?

Bankowość internetowa to nowoczesna forma realizacji i oferowania klientom usług bankowych i finansowych. W dzisiejszych czasach nie trzeba iść do banku, prosić o kontakt z doradcą aby wykonać przelew.

Wystarczy skorzystać z komputera lub urządzenia mobilnego, zalogować się na swoje konto w bankowości internetowej i można wykonać tę czynność samodzielnie. W tego rodzaju bankowości nie ma osobistego kontaktu klienta z pracownikiem banku. Został on zastąpiony przez technologię, która zautomatyzowała wiele czynności bankowych.

Pod pojęciem bankowość elektroniczna należy rozumieć udostępnienie klientom do systemu danego banku, w którym mogą korzystać z rozmaitych funkcji pozwalających między innymi sprawdzać historię posiadanego rachunku, wykonywać przelewy, ustalić płatności stałe i polecenia zapłaty.

Definicję formalną tego zwrotu podaje Rada Bankowości Elektronicznej działająca przy Związku Banków Polskich. Zgodnie z nią bankowość elektroniczna to forma usług oferowanych przez banki umożliwiająca klientowi dostęp do rachunku osobistego lub firmowego za pośrednictwem komputera albo innego urządzenia elektronicznego.

W bankowości internetowej zwanej też elektroniczną klient ma dostęp do banku przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z każdego miejsca w którym może połączyć się z siecią.

Dzięki temu może na bieżąco kontrolować swoje finanse, obserwować operacje, zlecać wykonanie przelewu. Dzięki temu oszczędza się czas, poświęcony na ewentualne wizyty w oddziale banku oraz obniża swoje wydatki, gdyż wiele kont osobistych z dostępem online jest całkowicie bezpłatnych.

Bankowość internetowa to powszechny darmowy sposób na korzystanie z wielu funkcji konta bankowego oraz bezpłatny dostęp do ofert kredytowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych danego banku.