Własny biznes

Własny biznes to początek nowego życia, innego życia. Bycie własnym szefem, panem swojego czasu to kusząca wizja. Na początku konieczne jest rozważenie kilku czynników.

Zacząć należy od podstaw – ustalenia pomysłu na biznes i zadecydowania na jakich produktach lub usługach firma będzie zarabiać. Trzeba znaleźć swoje mocne strony i ustalić w jakiś sposób zostaną one wykorzystane. Warto zacząć od konkretów i nie celować w zbyt szeroki zakres potencjalnych klientów.

Zastanowić trzeba się również nad zapotrzebowaniem na zaplanowaną ofertę. Rozpoczęcie biznesu na zbytnio przesyconym rynku lub bez sprawdzenia czy produkty i usługi w ogóle znajdą klientów może szybko zakończyć działanie firmy fiaskiem. Zbadanie rynku jest koniecznością.

Warto też przyjrzeć się konkurencji i określić sposób w jaki firma będzie się na jej tle wyróżniać. Możliwość zauważenia braków w ofertach innych przedsiębiorstw, które uda się wypełnić warta jest wysiłku włożonego w sprawdzenie konkurencji. Pozwoli to też upewnić się, czy prowadzenie firmy w danej dziedzinie jest opłacalne.

Zaplanowanie budżetu firmy, potencjalnych dochodów, wyliczenie ile należy zarobić, aby firma wyszła na zero to absolutna konieczność przed rozpoczęciem pracy na własny rachunek. Bez tego bardzo szybko może okazać się, że biznes nie jest opłacalny.

Przygotowanie biznesplanu lub modelu biznesowego pozwoli na przygotowanie się na rozwijanie firmy i wskaże kierunek w jakim należy podążać. Zajmowanie się jedynie bieżącymi sprawami nie wspomoże powiększania dochodów, a jedynie zapewni utrzymanie się w konkretnym miejscu.

Pierwsi klienci raczej nie przybędą sami, warto więc zaplanować sposób docierania do nich. W dzisiejszym świecie pełnym różnorodnych platform społecznościowych istnieją proste sposoby na reklamę. Może warto też zainteresować się ulotkami lub ogłoszeniami w mediach? Zaplanowanie tego aspektu zależne jest od profilu firmy i świadczonych usług.

Przed rozpoczęciem własnego biznesu warto jednak zastanowić się również nad własnymi predyspozycjami. Możliwe są przecież nienormowane godziny pracy, stres, mniej okazji do spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Konieczne jest ustalenie czy własna sytuacja finansowa pozwoli na otworzenie i utrzymanie firmy. Te i wiele innych czynników należy rozważyć przed rozpoczęciem starania się o otworzenie własnego biznesu.

Jeśli decyzja co do otworzenia firmy zostanie już podjęta wystarczy wypełnić jeden formularz (CEIDG-1) i dostarczyć go do urzędu gminy całkowicie internetowo (o ile posiada się podpis elektroniczny) lub osobiście.

Add a Comment